امام جمعه برازجان در نشست خبری با خبرنگاران از ساخت، ترمیم و بازسازی بیش از ۱۵۰ مسجد در شهرستان دشتستان با همکاری خیرین و کارخانه سیمان دشتستان خبر داد.

به گزارش ناصرون، حجت الاسلام حسن مصلح در این نشست که به مناسبت چهلمین سال روز اقامه نماز جمعه در کشور برگزار شد، اظهار کرد: نماز جمعه یکی از شئون حکومت و ولایت است که در جامعه مسلمین لازم است اقامه شود.

وی تصریح کرد: پیشنیه نماز جمعه به قبل از هجرت پیامبر گرامی اسلام (ص) از مکه به مدینه برمی­ گردد که آیه دستور اقامه نماز جمعه بر پیامبر نازل شد اما چون شرایط مناسب حکم فرما نبود پیامبر نتوانست این فریضه الهی را در مکه اقامه کند.

حجت الاسلام مصلح افزود: پیامبر گرامی اسلام در سال سیزدهم بعثت که از مکه به مدینه هجرت کردند نماز جمعه را در مدینه اقامه کردند و تا زنده بودند خودشان نماز جمعه را اقامه می­ کردند و بعد از ایشان نیز نماز جمعه توسط خلفا اقامه می­ شد که امام علی علیه السلام و سایر ائمه اطهار علیهم السلام نیز برای حفظ وحدت، در نماز جمعه خلفا شرکت کرده و پیروان خود را نیز به انجام این کار مهم تشویق می­ کردند.

وی خاطرنشان کرد: در ایران نیز نماز جمعه در دوران صفویه در تمام شهرها اقامه می­ شد که متأسفانه بعد از این دوران به خاطر نبود شرایط، اقامه این نماز انجام نشد تا این که با پیروزی انقلاب اسلامی بار دیگر این فریضه الهی احیا شد.

مصلح اذعان کرد: نماز جمعه به صورت پیوسته در سال­ های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تثبیت این انقلاب، خنثی­ سازی توطئه­ های دشمنان و بصیرت­ افزایی نقشی محوری داشته است و امروز نیز در تبیین و اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می­ تواند نقش مهمی را ایفا کند و امید می­ رود که نماز جمعه بتواند نقش خوبی را در شکوفایی انقلاب و تمدن اسلامی ایفا کند.

برازجان اولین شهر برپاکننده نماز جمعه در استان بوشهر

امام جمعه برازجان در ادامه به تاریخچه شکل­ گیری نماز جمعه در دشتستان پرداخت و گفت: برازجان اولین شهر برپاکننده نماز جمعه در استان بوشهر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که اولین نماز جمعه در سال ۱۳۶۰ به امامت حجت الاسلام غلامحسین رحیمی در این شهر اقامه شد و از تیر ماه سال ۱۳۸۶ تاکنون نیز حقیر به عنوان سنگربان نماز جمعه این شهر در خدمت مردم برازجان هستم.

حجت الاسلام حسن مصلح اظهار کرد: ستاد نماز جمعه برازجان در سطح کشور و استان از جایگاه خوبی برخوردار است به طوری که در سال ۱۳۹۶ به عنوان ستاد نماز جمعه برتر استان معرفی شد و در سال گذشته اعضای این ستاد مورد تقدیر قرار گرفتند و در سال جاری نیز اینجانب به عنوان امام جمعه منتخب در سمینار ائمه جمعه در تهران شرکت کرده و به ارائه گزارش کار نماز جمعه پرداختم.

وی یادآور شد: ستاد نماز جمعه برازجان از حیث مدل قرارگاهی- که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید دارند که نماز جمعه لازم است تبدیل به یک قرارگاه فرهنگی شود- و از حیث جامعیت عملکرد، تنوع فرآیندها، جوان­ گرایی و فعالیت مستمر عملکرد خوبی دارد که برای نمونه خیلی از جایگاه­ های نماز جمعه فقط در روز جمعه فعالیت دارند اما جایگاه نماز جمعه برازجان تمام روزها از ساعت ۴ صبح تا ۱۲ شب به عنوان یک قرارگاه فرهنگی فعال است.

حجت الاسلام مصلح افزود: تشکل­ های مختلفی از جمله پایگاه مقاومت برادران و خواهران، ستاد نماز جمعه برادران و خواهران و کانون فرهنگی هنری در کنار امکاناتی مثل کتابخانه دیجیتال و سالن ورزشی و برگزاری کلاس­ های متعدد در جایگاه نماز جمعه برازجان وجود دارد که این مسئله نشان دهنده پویا و فعال بودن و قرارگاهی عمل کردن است.

وی در بخش دوم این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره لزوم شفاف­سازی درباره سهمیه سیمان اختصاص یافته از کارخانه سیمان دشتستان به دفتر امام جمعه برازجان گفت: ما در شهرستان دشتستان هیچ پشتوانه مالی برای انجام کارهای فرهنگی نداشتیم و دولت نیز بودجه زیادی برای انجام این کار اختصاص نمی­ داد به همین علت با تعاملی که با هیئت امنا کارخانه سیمان برقرار کردیم توانستیم سالانه سهمیه سیمان از آن­ ها گرفته و در اختیار مساجد قرار دهیم.

مصلح افزود: ما به شوخی به هیئت امنا کارخانه سیمان گفتیم که شما روزانه ۴ هزار تن سیمان تولید می­ کنید و تقاضا کردیم که خمس تولید یک روز در سال را در اختیار ما قرار دهند تا در راه کارهای خیر از آن استفاده کنیم که با این خواسته ما موافقت کردند و الان سالانه در حد ۵۰۰، ۷۰۰ و یا ۸۰۰ تن سیمان در اختیار ما قرار می­ دهند که ما نیز آن­ ها را با رعایت اولویت مساجد، حسینیه­ ها، امام زاده­ ها و خانه­ های عالِم در اختیار این اماکن فرهنگی قرار می­ دهیم که البته در موارد کمی نیز به فقرا اختصاص داده شده است.

وی به نحوه توزیع این سیمان­ ها نیز اشاره کرد و گفت: اماکن متقاضی از شورای محل و یا هیئت امنا مسجد نامه گرفته و به دفتر امام جمعه مراجعه کرده که ما هم بر اساس نوبت­ بندی و رعایت اولویت­ ها به آن­ ها نامه داده و جهت دریافت سیمان به کارخانه مراجعه می­ کنند که در این قضیه نه ستاد نماز جمعه و نه خود امام جمعه در آن سهمی نداشته­ و ندارند و به طور شفاف نیز تمام آمار و اسناد توزیع آن موجود است که به چه مسجدی و به چه میزان کمک شده است.

بیمارستان شهید گنجی برازجان جوابگوی نیازهای مردم نیست

امام جمعه برازجان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره پیگیری امام جمعه برازجان برای برطرف کردن مشکلات بیمارستان شهید گنجی گفت: ما بخشی از تذکرات را به صورت علنی در خطبه­ ها عنوان می­ کنیم و بعضی تذکرات را نیز به صورت خصوصی با مسئولین در میان می­ گذاریم که درباره بیمارستان شهید گنجی نیز بارها تذکر داده­ ایم که البته این بیمارستان مشکلات فراوانی دارد.

حجت الاسلام حسن مصلح اظهار کرد: بیمارستان شهید گنجی برازجان جوابگوی نیازهای مردم نیست و وضعیت آن به گونه­ ای است که نه مردم، نه کارمندان و نه پزشکان راضی هستند که لازم است این مسائل و مشکلات هرچه زودتر برطرف شود.

وی عدم ثبات در ریاست بیمارستان شهید گنجی برازجان را یکی از ضعف­ های آن برشمرد و خاطرنشان کرد: دخالت­ های بعضی افراد در مدیریت این بیمارستان مسئله­ ساز است و لازم است که کسی که به عنوان ریاست این بیمارستان انتخاب می­ شود در عزل و نصب­ ها صاحب اختیار بوده و بتواند نظرات مدیریتی خود را به خوبی اعمال کند.

انتهای پیام/