حجاب مفهومی برآمده از قرآن کریم و فقه اسلامی و ساخت یافته در فرهنگ اسلامی است که ناظر به پوشش شرعی در مقابل نامحرم هم برای زنان و هم برای مردان است.

به گزارش ناصرون، ۱۵ تا ۲۱ تیر ماه سال جاری به عنوان هفته گرامیداشت عفاف و حجاب نام­ گذاری شده است که امسال، این هفته با دهه کرامت و ولادت گوهر علم و عفاف حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها نیز هم زمان شده است که برنامه ­های متنوعی در قالب ­های مختلف در این زمینه از سوی سازمان­ ها و نهادهای مردم نهاد برگزار می ­شود.

تولیدی فاتحان دشتستان یکی از مراکزی است که در برازجان در زمینه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب به صورت عملی اقدام کرده است به طوری که در این تولیدی انواع چادر و مقنعه به صورت رایگان دوخته می ­شود.

به همین بهانه مصاحبه ­ای با خانم فاتح رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل این تولیدی انجام دادیم که توجه شما را به آن جلب می­ کنم.

ناصرون: ضمن عرض سلام لطفاً خودتان را به طور کامل برای مخاطبان ما معرفی بفرمائید.

مهناز فاتح هستم فرزند مرحوم باقر فاتح. پدرم جانباز شیمیایی بودند که حدود ۵ سال است به شهادت رسیده ­اند. ۴۵ سال سن دارم و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی هستم. چهار فرزند دارم که همه دارای تحصیلات عالیه هستند.

ناصرون: درباره فعالیّت­ های اجتماعی و تحصیلاتتان برای ما توضیح دهید.

حدود ۲۰ سال پیش همسرم را از دست دادم. از آن زمان تاکنون هم سرپرست خانواده بودم، هم تحصیلاتم را ادامه دادم و هم زمان کار نیز می ­کردم. کنار این­ ها تولیدی لباس و خیاطی نیز داشتم که از سال ۱۳۸۹ تاکنون دوخت چادر و مقنعه را به صورت رایگان انجام می ­دهم. ابتدا در خانه کار می ­کردم امّا از سال ۱۳۹۰ تا حالا شرکت فاتح دشتستان جنوب را به صورت رسمی ثبت کرده و زیر این شرکت، کارهای تولیدی را انجام می ­دهم.

همچنین در کنار همه این فعالیت ها، در مساجد و کانون های فرهنگی و هنری به آموزش قرآن کریم نیز به صورت رایگان مشغول هستم.

ناصرون: چطور شد که به سمت خیاطی رفتید و تصمیم گرفتید دست به دوخت رایگان بزنید؟

من در خانواده ­ای مذهبی بزرگ شده ­ام و تمام درس ­هایی را که دارم پس می ­دهم از پدر بزرگوارم یاد گرفته ­ام. زمانی که پدرم زنده بودند برای زوج ­های جوان، جهیزیه می ­خرید، خانواده­ های بی سرپرست را سرپرستی می ­کرد و مخارج زندگی بچه ­های یتیم را پرداخت می ­کرد و ما از این موارد اطلاعی نداشتیم.

بعد از این که ایشان شهید شدند خانواده ­های مختلفی به ما مراجعه می ­کردند و تازه متوجه شدیم که پدرم چه کارهای خیری را انجام داده است. و بعد از این بود که من به عنوان فرزند بزرگ­تر خانواده تصمیم گرفتم این راه را ادامه بدهم و خدا را شکر می ­کنم که خداوند به من کمک کرد بتوانم به عنوان یک ایرانی، آن چه که از دستم برمی ­آید را انجام بدهم.

ناصرون: درباره انجام دوخت رایگان چادر و مقنعه برای ما بیش­تر توضیح دهید.

روزهای فرد از ساعت ۱۹ تا ۲۱ برای دوخت رایگان چادر و مقنعه، پذیرش مشتری داریم و این دوخت ­های رایگان را خودم به تنهایی انجام می ­دهم چون دوست دارم تمام ثوابش را خودم ببرم. این دوخت ­ها را کاملاً رایگان انجام می­ دهم و فرقی نم ی­کند چه نوع چادری باشد. مشتریان یک صلوات می ­فرستند و چادرهای دوخته شده را تحویل می­ گیرند. و تنها هدفی که از انجام این کار دارم مبارزه با بدحجابی و ترویج عفاف و حجاب در سطح جامعه است چرا که هدف دشمن، ترویج فرهنگ بدحجابی و غربی در جامعه است.

علاوه بر این ­ها، آموزش رایگان دوخت چادر هم دارم و در مساجد، کانون ­های فرهنگی هنری مساجد و گاهی نیز به صورت موردی در خود تولیدی نیز این کار را انجام می ­دهم که بعد در خانه برای خود شغلی راه ­اندازی می ­کنند.

ناصرون: به نظر شما دوخت رایگان چادر و مقنعه توسط تولیدی شما در برازجان- با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر- تا چه میزان در نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب مؤثر است؟

خیلی تأثیر دارد. مادری را سراغ دارم که سه دختر دارد که این دخترها دوست داشتند چادر بپوشند اما هر سه نفر، یک چادر داشتند که ما از طرف خودمان پارچه خریدیم و به آن ­ها هدیه دادیم.

الان قیمت دوخت چادر بالا رفته است و این دوخت رایگان، کمک زیادی به خانواده ­ها می ­کند. افراد زیادی داریم که ماه ­ها پارچه چادر را به خاطر هزینه دوخت در خانه انباشته می­ کنند امّا این طرح ما کمک کرد تا این پارچه­ ها دوخته شده و مورد استفاده قرار بگیرند. و واقعاً خانم­ های زیادی بودند که مانتویی می­ آمدند و با چادر از تولیدی ما می ­رفتند. به همین خاطر معتقدم این کار نیز قدم خوب و مثبتی در راه نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه است.

ناصرون: آیا تاکنون درباره انجام این کارها از سوی اشخاص و یا نهادها مورد تشویق و یا حمایت قرار گرفته ­اید؟

مورد تشویق خیر امّا زیاد مورد مؤاخذه و تهدید قرار گرفته ­ام (با خنده). بعضی از تولیدکنندگان بارها از ما شاکی شده و حتّی به صورت حضوری جلوی تولیدی سر و صدا به راه انداخته ­اند و یا بعضی نهادها و حتّی اشخاص شاخص برخی نهادهای دولتی نیز ما را مورد مؤاخذه قرار می ­دادند که چرا شما به صورت رایگان، دوخت انجام می ­دهید و معتقد بودند این کار باعث خرابی بازار و شکستن نرخ­ ها می­ شود و در این مورد اعتراضات زیادی داشتند.

همچنین از طرف افرادی که مخالف حجاب بودند نیز بارها مورد فحاشی، تهدید و ضرب و شتم قرار گرفتم به طوری که یک بار در بیمارستان نیز بستری شدم امّا در هیچ شرایطی از انجام این کار دست بردار نیستم چرا که می­ دانم انجام هر کاری سختی­ های خود را دارد. به همین خاطر با توکل بر خدا به جلو رفتم و این کار را همچنان ادامه می ­دهم.

ناصرون: کاری که شما انجام می ­دهید به نوعی در راستای رونق تولید نیز هست. در این زمینه نیز توضیح بدهید که تاکنون چه اقداماتی در این عرصه انجام داده ­اید؟

من در کنار کار در تولیدی، در مساجد به آموزش رایگان قرآن نیز می­پردازم. گاهی اوقات در کلاس­های قرآن با خانم­های بی سرپرستی روبرو می­شوم که مشکلات زندگی خود بخصوص در زمینه مسائل مالی را با ما در میان می­گذارند.

من با آموزش رایگان خیاطی به این خانم­ها این زمینه را فراهم کرده­ام که این خانم­ها ضمن انجام کار خانه­داری، کارهای خیاطی محلّه خود را نیز انجام بدهند و هم در مواقعی مثل فصل تابستان که ما دوخت لباس فرم مدارس را انجام می­دهیم در تولیدی نیز به من کمک کرده و از این راه کسب درآمد کنند چرا که می­دانم بیکاری، فسق و فجور زیادی را به خصوص برای خانم­ها به دنبال دارد.

در این سال­ها بیش از ۱۷۰۰ نفر را به صورت رایگان آموزش داده­ام.

ناصرون: شما جزء بانوانی هستید که علاوه بر داشتن فعالیّت­های اجتماعی و قرآنی به استفاده از چادر به عنوان حجاب برتر نیز مقید هستید. دلیل انتخاب و استفاده از چادر به عنوان پوشش حجاب، از طرف شما چیست؟

ببینید انسان هر عیب ظاهری که در بدن داشته باشد این عیب پیداست و همه آن را مشاهده می­کنند امّا عیب­های درونی بدن چون در درون ما قرار دارند پیدا نیست و همه آن را نمی­بینند.

چادر هم همین است. شما اگر هر نوع لباسی- چه زشت و چه قشنگ باشد- بر تن داشته باشید آن لباس و آن شکل بدن و اندام­ها برای همگان قابل مشاهده است و این مسئله سبب می­شود همه چشم­چرانی­ها و هرزگی­ها به سمت شما بیاید امّا هنگامی که از چادر استفاده می­کنید عیوب بدن شما پوشیده شده، بدن شما را از دید همگان در اجتماع محفوظ نگه می­دارد و در کل حافظ و حامی شماست و در واقع چادر به عنوان حجاب برتر باعث اقتدار یک زن است.

و همان طور که حضرت زهرا سلام الله علیها نیز همیشه از یک بالاپوش بلند تا روی زمین استفاده می­کردند امّا همیشه یک روانداز نیز از همین حجاب برتر استفاده می­کردند به همین جهت ما نیز که دنباله­رو ائمه اطهار علیهم السلام و ولایت فقیه هستیم نیز لازم است این مسیر را ادامه دهیم.

ناصرون: حجاب را یک امر فردی می­دانید یا امری اجتماعی که بر جامعه نیز تأثیر می­گذارد؟

صد در صد در اجتماع اثر می­گذارد. یک زن خوب در چهارچوب خانواده زمانی می­تواند موفق باشد که در اجتماع نیز از خود محافظت کند چرا که بدحجابی و بی حجابی احتمالی او صد در صد جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می­دهد.

متأسفانه گاهی شاهد این مسئله هستیم که با وجود این که صدا و سیما حجاب را تبلیغ می­کند امّا خود به آن مقید نیستند و در فیلم­ها و سایر تولیدات خود این مسئله را نادیده می­گیرند.

ناصرون: نقش حجاب در ایجاد آرامش روحی و روانی برای زنان و مردان یک جامعه چگونه است؟

خیلی مؤثر است.

ناصرون: دشمن برای از بین بردن اهمیت مسئله حجاب، تهاجم گسترده­ای را انجام داده است امّا مشاهده می­کنیم درصد قابل توجهی از بانوان با اختیار خود حجاب برتر را انتخاب کرده­اند. به نظر شما علّت این مسئله چیست؟

ببینید ما وقتی دقّت می­کنیم به خوبی متوجه می­شویم که نقش خانواده در این زمینه خیلی مهم است. وقتی در هر خانواده حدّاقل یک نفر انقلابی وجود داشته باشد بقیه افراد نیز از وجود او بهره­مند شده و او می­تواند به خوبی بقیه را نیز هدایت کند. البته نحوه نصیحت کردن هم خیلی مهم است. اگر با تندی صحبت کنیم نمی­توانیم تأثیرگذار باشیم.

برای نمونه من همیشه یک روسری در کیفم دارم. بسیار پیش آمده است که با خانم­های خیلی بد حجاب برخورد داشته­ام که با یک بلوز و شلوار، آرایش غلیظ و موهای از دو طرف بیرون ریخته در سطح شهر ظاهر شده­اند که فقط یک تکه پارچه کوچک روی سر خود انداخته بوده­اند. ابتدا با اخلاق خوب و روی گشاده با او برخورد می­کنم. سپس یک روسری به او هدیه می­کنم. روسری را خودم سرش می­کنم و با خوش رفتاری با او برخورد می­کنم که این اقدام، خیلی اثرگذار است.

همین اقدامات و اقدامات مشابه است که باعث می­شود حجاب همیشه وجود داشته باشد. و در واقع تا دشمن وجود دارد ما نیز هستیم. مثلاً وقتی هجمه زیاد دشمن به سمت مسئله حجاب را دیدم امسال تصمیم گرفتم زمان بیش­تری را به کار در این عرصه اختصاص دهم که به همین خاطر سه روز را به انجام دوخت رایگان اختصاص دادم.

ناصرون: بهترین و تأثیرگذارترین حرف و یا خاطره­ای که درباره حجاب و ارزش­های آن دارید بیان نمائید.

چند سال پیش یک دختر افغانی شاگرد من بود ولی من نمی­دانستم که افغانی است چون در ایران متولّد شده بود و لهجه ایرانی هم داشت.

این خانم بدون چادر در کلاس خیاطی و قرآن ما شرکت می­کرد. و چون مبنای کار من این است که هرکس با هر دین و مذهبی در کلاس­هایم می­تواند شرکت کند و بعد از آن شاگردهایم را به سمت مسائل تربیتی هدایت می­کنم به این مسئله عکس العملی نشان نداده بودم.

روزی دلیل استفاده نکردن از چادر را از او سؤال کردم که برایم تعریف کرد که به دلیل مسائل مادی، توانایی خرید چادر را ندارد و به همین خاطر به کلاس خیاطی آمده است که خیاطی یاد بگیرد و بعد اگر بتواند با پارچه کهنه یا ملحفه­ای که در خانه دارد برای خودش چادر بدوزد.

من پارچه چادری برایش خریدم و به او هدیه دادم و از روی همان نیز نحوه برش و دوخت چادر را بهش آموزش دادم. چادر را دوخت و سرش کرد و خیلی خوشحال شد.

فردا شب پیش من آمد و گفت: خانم من افغانی هستم و نماز نمی­خوانم. میشه رسم و رسوم مسلمانی شما را یاد بگیرم؟

این جا بود که فهمیدم این خانم اصلاً مسلمان نیست و خواست که به او نماز یاد داده و مسلمان شود. و من نیز او را پیش امام جماعت مسجد بردم تا نحوه مسلمان شدن را به او آموزش دهد.

ناصرون: چه توصیه­ای به خانم­ها در خصوص رعایت حجاب دارید؟

به خانم­هایی که طبق شرایط خانوادگی و یا سایر شرایط از حجاب مناسبی برخوردار نیستند توصیه می­کنم بیش­تر از این که به فکر کشور خودشان باشند به فکر خودشان باشند. چادر را فقط برای یک بار هم که شده تجربه کنند و واقعاً ببینند که چطوری احساس آرامش می­کنند.

ناصرون: مهم­ترین آرزوی شما در زندگی چیست؟

آرزو دارم یک روز همه­ی خانم­های ما چادر به سر داشته باشند.

ناصرون: در پایان ضمن تشکر از حوصله­ای که به خرج دادید اگر مطلب ناگفته­ای باقی مانده است بیان نمائید.

از این که شما و رسانه شما از این کار فرهنگی استقبال کرده و به عنوان اوّلین رسانه به سراغ ما آمدید تشکر می­کنم و خواهش می­کنم که هم رسانه شما و هم سایر رسانه­ها از کارهای فرهنگی از این دست حمایت­های بیش­تری کرده و این حمایت­ها مستمر باشد.

انتهای پیام/