په گزارش ناصرون، رضا مددی صبح امروز در همایش تقدیر از معلمین برتر استانی و منطقه‌ای اظهار داشت: دستگاه آموزش و پرورش در سطح جامعه دارای جایگاه ویژه‌ای است و سعادت و خوشبختی جامعه و هر نوع موفقیت و پیشرفتی در ابعاد مختلف در نظام تعلیم و تربیت محقق می‌شود.

رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش  بیان کرد: هر نوع پیشرفتی در جامعه‌ای بستگی به انسان‌های خلاق و کارآمد دارد و بدیهی است که ساختن این انسان‌ها جز از طریق دستگاه تعلیم و تربیت محقق نمی‌شود و مدارس مرکز مولد نیروی انسانی جامعه هستند و همه نیازمندی‌های نیروی انسانی در مدارس تولید می‌شوند.

وی با بیان اینکه معلم کارمند نیست و یک شخصیت فرهنگی است، ادامه داد: خون معلمان رنگین‌تر نیست ولی همه جامعه به معلم نیاز دارند و مدرسه امروز شاهرگ حیاتی است. در زندگی مدرنی که امروز داریم عنصر اصلی این بالندگی جامعه مدرسه است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش خواستار تقویت جایگاه مدرسه در جامعه شد و اضافه کرد: بر اساس سند تحول بنیادین، مدرسه نقطه اتکای دولت و ملت است. ۱۰۸ هزار مدرسه در کشور داریم و ۱۴ میلیون دانش‌آموز و یک میلیون معلم در کشور فعالیت دارند. حدود ۷۰ درصد مردم با مدرسه‌ها ارتباط دارند.

مددی با بیان اینکه مدرسه کانون تربیتی محلات است، خاطرنشان کرد: مدارس باید نفوذ تربیتی در منطقه خود داشته باشد. اینها ماموریت‌هایی است که شورای انقلاب فرهنگی برای مدارس گذاشته است.

وی مدرسه را عامل پیشرفت و توسعه جامعه دانست و بیان کرد: هیچ راهی جز سرمایه‌گذاری در مدرسه و نظام تعلیم و تربیت وجود ندارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تاکید ویژه‌ای بر این مهم دارند.

رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بیان کرد: اگر امروز به فکر سالم‌سازی جامعه و رفع آسیب‌ها هستیم راهی جز مدرسه نداریم و باید سرمایه‌گذاری روی این مسائل در مدارس داشته باشیم و باید نقش و شأن مدرسه در جامعه دیده شود.

وی اضافه کرد: برای ورود به جامعه در هر زمینه‌ای راهی غیر از مدرسه وجود ندارد و اگر روی ارتقای کیفیت مدارس و دستگاه تعلیم و تربیت دست نیاز به سوی همه نهادها و همه مردم دراز می‌کند به معنای این است که منافع همه در این است که بر روی مدارس متمرکز شویم.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تربیت از حقوق اساسی مردم است، تاکید کرد: مردم همواره از دستگاه تربیتی و آموزش و پرورش حمایت می‌کرده‌اند و امروز نیز باید از این حمایت‌ها بهره بگیریم.

وی توجه و حمایت از مدرسه را ضامن سعادت همه مردم دانست و ادامه داد: بخشی از تربیت فردی است ولی بخشی از تربیت اجتماعی است که این تربیت مأموریت اصلی مدرسه است و از هر زاویه‌ای به پیشرفت و تعالی کشور بیاندیشیم همه راه‌ها به مدرسه ختم می‌شود.

مددی عنوان کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نقشه راه اصلاح و تحول تعلیم و تربیت است که نسخه تعلیم و تربیت اسلامی است که در این سند چارچوب تعلیم و تربیت بیان شده است و مبانی نظری تحول در آموزش و پرورش و فلسفه تربیت در کشور ترسیم شده است.

وی اظهار داشت: مسیری که آموزش و پرورش باید طی کند نظام فکری و چارچوب آن در این سند به درستی بیان شده است و در این سند به صورت کامل مهندسی شده است که در هر بخش چه اتفاقی باید بیافتد.

رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان مهمترین عنصر تحول در جامعه هستند، اضافه کرد: سند تحول بنیادین نسخه بومی تعلیم و تربیت اسلامی است و مأموریت مدرسه و خروجی مدارس را بیان می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس