به گزارش"ناصرون"شاهپور رجایی در نشست بررسی وضعیت  منابع آبی استان بوشهر با بیان اینکه در سال آبی جاری میزان بارش باران ۱۰۰ میلیمتر نسبت به سال قبل کاهش یافته است اظهار داشت:با کاهش ۶۰ درصدی بارش باران در سال آبی جاری نسبت به سال قبل میزان بارش باران 100میلیمتر نسبت به سال قبل کمثر ثبت شده است.

وی از  افت منابع آب زیرزمینی و خشکیده شدن چاه‌ها در مناطق مختلف استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: کاهش بارندگی‌، و برداشت بی‌رویه آب از چاه‌ها و دشت‌ها و افزایش استفاده ازچاه‌های کشاورزی سبب افت شدید منابع آب زیرزمینی شده است.

رجایی، کاهش ۹۰ درصدی میزان آب رودخانه‌ها  در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: میزان آب رودخانه‌ها در درازمدت از یک میلیارد متر مکعب با کاهش ۹۰ درصدی به ۱۰۰میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر از کاهش آبگیری مخزن سد رئیسعلی دلواری  در دشتستان خبر دادوگفت: اکنون ۸۱ درصد حجم دریاچه سد رئیسعلی دلواری خالی است و این سد ۱۲۵میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به سال قبل ۹۰ میلیون متر مکعب کمتر است.

رجایی با اشاره به این‌که بیشترین منابع آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های  دیگر تامین می‌شود تصریحکرد: با رایزنی‌های صورت گرفته با مدیران استان‌های مجاور امیدواریم مشکلی در تامین منابع آبی نداشته باشیم.

وی بهبود روش آبیاری را تنها راه حل مشکل کم آبی در بخش کشاورزی عنوان و از طرح آبیاری نوین نخلستان‌های آبپخش به عنوان یکی از طرح‌های موفق در این زمینه یاد کرد که با مشارکت جهاد کشاورزی در حال اجراست.

انتهای پیام/ش