۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان
  • شناسه : 253625
  • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
  • 22 بازدید
  • ارسال توسط :

استفاده از دانش و خلاقیت برای ایجاد ارزش افزوده و ثروت ملی یک اصل است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استفاده از دانش و خلاقیت برای ایجاد ارزش افزوده و ثروت ملی یک اصل است.

به گزارش ناصرون، مسعود برومند در اختتامیه نخستین نشست تخصصی جلبک، تدوین نقشه راه، توسعه فناوری و صنایع جانبی در بوشهر افزود: در شرایط کنونی استفاده از دانش و خلاقیت برای ایجاد ارزش افزوده و ثروت ملی یک اصل است که با وجود سادگی ادبیات آن‌ها در اجرا مشکلات بسیاری فراروی این حوزه است.

وی بیان کرد: برای نمونه وقتی در حوزه زیست فناوری دریایی کار می‌شود در این حوزه می‌توان با کار اشتراکی نتیجه بهتری دریافت کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: در این فرایند هر چه به جلوتر گام برداشته شود کار انفرادی جوابگو نیست و باید نسبت به تشکیل تیم اقدام جدی شود.

برومند عنوان کرد: باید شرایطی فراهم شود که افراد در کنار هم بقیه مسیر را طی کنند و پیچیدگی این موضوع به مراتب بیشتر از کار انفرادی است.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ برای توسعه فعالیت‌های پژوهشی یک گرنت پژوهشی راه اندازی می‌شود که این مهم می‌تواند ظرفیت‌های پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌ها را به سمت و سوی مناسبی سوق دهد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  یادآور شد: یک گرنت فناوری نیز برای تبدیل نتایج پژوهش به فناوری در دست طراحی است که این مهم بدون مشارکت سایر دستگاه‌های ذیربط با محوریت پارک های علم و فناوری محقق نمی‌شود.

برومند ادامه داد: همچنین باید واحد‌های فناور به عنوان یک نهال تازه به شرکت‌های دانش بنیان تبدیل شوند.

وی گفت: در این زمینه شاید مجبور به بازنگری جزیی در مفهوم شرکت‌های دانش بنیانی نیز وجود داشته باشد چراکه بار‌ها دیده شده برخی از واحد‌های فناور تمام توان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، ولی به تولید محصول نرسیدند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: مفهوم دانش بنیان در چنین جا‌هایی در یک فرایند مورد بازنگری قرار گیرد و با توجه به دشواری کار در این حوزه باید با برگزاری سمینار‌ها اقدام به تشکیل سمینار‌های تخصصی برای یافتن نقشه راه کرد تا دیدگاه‌های راهبردی و استراتژیک توسعه پیدا کند.

برومند ادامه داد: دریا در جنوب و شمال کشور با سخاوت کامل در اختیار کشور است که به عنوان سرمایه‌های ملی باید به خوبی از آن بهره برداری شود.

وی  بیان کرد: ظرفیت‌های زیست فناوری دریایی در شمال و جنوب کشور به خوبی مشخص است که با توجه به این ظرفیت‌ها باید با شناسایی فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه گذاری برای آن برنامه ریزی عملیاتی داشت.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: در این زمینه باید نگاه به سمت کاهش تمرکز به منابع زیرزمینی دریا سوق داد چراکه این مهم با تمرکز بیشتر با سایر ظرفیت‌های دریایی و به ویژه زیست فناوری دریایی می‌تواند غذا، انرژی و آینده کشور را تامین کند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*